Weiße S-förmige Verpackungschips

LOOSE FILL VE GERI DÖNÜŞÜM

GERİ DÖNÜŞÜM, HAM MADDELERİN MÜMKÜN OLDUĞUNCA VERİMLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEKİLDE KULLANILMASI DEMEKTİR.

Storopack, ürettiği ambalaj malzemelerinde geri dönüştürülmüş ham madde kullanımını giderek artırmaktadır. Ve bu, Loose Fill dolgu malzemelerinde de böyle. EPS paketleme talaşları yaklaşık %90 oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilir. Storopack, kendi ve müşterilerinin üretim sürecinde kullanılan ham maddeleri geri dönüştürmektedir.

Malzemeler parçalanır, eritilir ve ardından dondurulmuş boncuk straforlarına dönüştürmek üzere işlenir. Bir sonraki adımda bu boncuk straforlar, geri dönüştürülmüş malzeme içermeyen ürünlerle aynı üstün koruma performansına sahip Loose Fill paketleme talaşları elde etmek için, tekrar genleştirilir.

Grafik mit dem Recycling-Kreislauf von Verpackungschips aus EPS

 

1. TOPLAMA, PARÇALAMA VE PRESLEME

Kullanılmış EPS ambalajları ve Loose Fill paketleme talaşları, sıkıştırma ünitelerinde parçalanır ve bloklar halinde preslenir.

 

2. PARÇALAMA VE İNCE ÖĞÜTME

Malzemelerin işlenmesine devam edilebilmesi için önce bloklar parçalanır ve EPS öğütülür.

 

3. ISITMA VE GAZ ALMA

Ardından öğütülmüş EPS bir geri dönüşüm ekstrüderinde ısıtılır ve gaz alma işlemine tabi tutulur. Bu süreç sonucunda geri dönüştürülmüş Polistiren (PS) granülleri elde edilir.

 

4. EKSTRÜZYON

Granüller farklı bir ekstrüderde eritilir ve CFC içermeyen bir içerik enjekte edilerek şekil verilir. Elde edilen teller, genleşmeye başlamamaları için, su içinde soğutulur. Ve bir granülatör bunları küçük parçacıklara (“dondurulmuş boncuk straforlar”) ayırır. Bunlar da EPS'den yapılan Loose Fill dolgu malzemelerinin ham maddesini oluşturur.

 

5. GENLEŞTİRME

Dondurulmuş boncuk straforlar, Loose Fill paketleme talaşlarına dönüşmeleri için genleştirilir ve ardından müşterilere teslim edilir.

 

6. KULLANIM

Geri dönüştürme sürecinde, malzemenin karakteristlik özellikleri zarar görmeyip korunduğu için, geri dönüştürülmüş Loose Fill paketleme talaşları sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.